Gelir idaresi daire başkanlığının belirlediği kriterlerle göre Elektronik ortamda hazırlanan ve kağıt basılı fatura ile aynı niteliklere sahip olan Kağıda basılmadan satıcıdan alıcıya sunucular aracılığıyla iletilen faturadır.

E-Fatura Nedir?

Nedir?

Elektronik ortamda gönderilen faturaların e-fatura mükellefleri arasında gönderilip alınmakta olup irsaliye yerinde kullanımı dışında e-faturanın çıktısı kağıt olarak yasal geçerli olmayan bir belgedir.

Yani kaynağının doğruluğu, , değişmezliği ve içeriğinin bütünlüğü mali mühür ile ispatlanan e-fatura kağıt fatura yerine geçer ama e-fatura çıktısı kağıt fatura olarak kullanılamaz.

Mükellef Misin?

Gelir idaresinin tarafından tebliğlerde belirtilen yasal ciro hadlerini aşan kurumlar vergisi ve gelir vergisi mükellefleri birbirlerine karşılıklı elektronik ortamda fatura hazırlamak ve göndermek, almak zorundadır.

e-Fatura mükellefi olup e-Fatura’ya geçiş zorunluluğu bulunanlar “madeni yağ lisansına sahip ya da bu firmalardan mal alıp yıllık satış tutarı 25 milyon TL üzerinde olan firmalar ve ÖTV’ye tabi kolalı gazoz, alkollü içecek ya da tütün üreten ya da ithal eden firmalar ve bu firmalardan mal alıp yıllık satış tutarı da 10 milyon TL üzerinde olan firmalardır.“ ancak taslak tebliğin yayınlaması ile 1.1.2019 itibariyle ile yıllık satış tutarı ya da cirosu 10 milyon TL olanlar limiti  5 milyon TL  indirilecektir.

Zorunlu olarak uygulamaya geçmesi gereken E-fatura mükelleflerini yanı sıra isteyen mükellefler de gönüllü olarak E-fatura uygulamasına geçebilmektedir.

Nasıl Kullanırım?

E-fatura mükelleflerini olmak için Gelir idaresi daire başkanlığında e fatura kullanıcı hesabı açılması gerekmektedir.

e Fatura kullanıcı hesabının açılması için öncelikle Kamu Sertifikasyon Merkezine Mali Mühür Başvurusunda bulunmalısınız.

Kamu SM ‘den posta ile mali mühürünüz size ulaştıktan sonra gelen SİM Kartı yerleştirerek e-Fatura başvurusunu ”www.efatura.gov.tr” adresine bağlanarak yapabilirsiniz

Sizi Arayalım

E-Fatura hakkında daha detaylı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Uzman ekiplerimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

  e-devlet-logo

  E-Devlet.com.tr bir edevlet kapısı değildir. Uyumsoft A.Ş. ait bir markadır. E-Fatura, E-Arşiv, E-İrsaliye, E-Defter ve diğer tüm i-Dönüşüm ürünlerinin sergilendiği bir Dijital Dönüşüm platformudur.

  ADRES

  Çiftehavuzlar Mah. Eski Londra Asfaltı Cad. Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Teknoparkı A1 Blok – Kat:2 – No:201 P.K. 34220 Esenler / İstanbul / TÜRKİYE

  TELEFON NUMARASI

  +90 (212) 467 33 33 (Pbx.)