•  
  •  

E irsaliye, kullanılmakta olan kağıt irsaliyeler ile aynı nitelikte olan ve kağıt irsaliye ile kullanımda olan Vergi Usul Kanunu 213 Sayılı kanun gereği irsaliyede yer alabilecek bilgileri içeren, satıcı ile alıcının kapalı bir sistemde elektronik olarak gönderilen standartları Gelir idaresi daire başkanlığı tarafından belirlenmiş elektronik belgedir.

E-İrsaliye Nedir?

E-İrsaliye-Nedir
Nedir?

E-İrsaliye uygulamasına katılım sağlayacak firmalar;

a) e-fatura uygulamasından yararlananlar

b) e-İrsaliye düzenleyebilme ve iletebilme konusunda usul ve esaslara uygun olarak gerekli hazırlıklarını tamamlamış olan mükellefler.

2018 yılı tarihinden itibariyle en ise Sermaye firmaları  ve Şahıs firmaları gönüllülük esasıyla isteğe bağlı  olarak e-irsaliye uygulamasını kullanabilirler.

Taslak Tebliği göre 1.1.2019 itibari ile e fatura kullanan tüm mükellefler e-irsaliye uygulamasına zorunlu olarak geçiş yapacaktır.

Mükellef Misiniz?

Gelir idaresinin tarafından tebliğlerde belirtilen yasal ciro hadlerini aşan kurumlar vergisi ve gelir vergisi mükellefleri birbirlerine karşılıklı elektronik ortamda fatura hazırlamak ve göndermek, almak zorundadır.

e-Fatura mükellefi olup e-Fatura’ya geçiş zorunluluğu bulunanlar “madeni yağ lisansına sahip ya da bu firmalardan mal alıp yıllık satış tutarı 25 milyon TL üzerinde olan firmalar ve ÖTV’ye tabi kolalı gazoz, alkollü içecek ya da tütün üreten ya da ithal eden firmalar ve bu firmalardan mal alıp yıllık satış tutarı da 10 milyon TL üzerinde olan firmalardır.“ ancak taslak tebliğin yayınlaması ile 1.1.2019 itibariyle ile yıllık satış tutarı ya da cirosu 10 milyon TL olanlar limiti  5 milyon TL  indirilecektir.

Zorunlu olarak uygulamaya geçmesi gereken E-fatura mükelleflerini yanı sıra isteyen mükellefler de gönüllü olarak E-fatura uygulamasına geçebilmektedir.

eirsaliye mükellefi
e-irsaliye mevzuat
Mevzuat?

Gelir idaresi tarafından 17 Aralık 2017’de 487 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği”nin 3. Maddesinde sevk irsaliyelerinin kağıt belge yerine, elektronik ortamda düzenlenmesi, iletilmesi ile ibraz ve muhafaza edilebilmesine dair tebliğ yayınlanmıştır.

Sizi Arayalım

E-İrsaliye hakkında daha detaylı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Uzman ekiplerimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

e-devlet-logo

E-Devlet.com.tr bir edevlet kapısı değildir. Uyumsoft A.Ş. ait bir markadır. E-Fatura, E-Arşiv, E-İrsaliye, E-Defter ve diğer tüm i-Dönüşüm ürünlerinin sergilendiği bir Dijital Dönüşüm platformudur.

ADRES

Çiftehavuzlar Mah. Eski Londra Asfaltı Cad. Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Teknoparkı A1 Blok – Kat:2 – No:201 P.K. 34220 Esenler / İstanbul / TÜRKİYE

TELEFON NUMARASI

+90 (212) 467 33 33 (Pbx.)